piątek, 23 kwietnia 2010

Holandia


Oficjalna kartka.

12 prowincji, najbardziej liberalny kraj Europy, najgęściej zaludniony, którego mieszkańcy są najwyższymi Europejczykami , z góry ograniczony Morzem Północnym, z dołu przez granice terytorialne Niemiec.
Kojarzy się przede wszystkim z tulipanami i wiatrakami,
Około 25% państwa leży poniżej poziomu morza.
Holandia ponad wszystko jest rajem dla rowerzystów, to właśnie tutaj statystycznie na każdego Holendra przypada jeden rower, a ich liczba jest dwa razy większa od liczby samochodów. Jeżdzić Holendrzy mogą po ponad 15 000 km dróg rowerowych!

czwartek, 22 kwietnia 2010

Jarosław, PolskaJarosław
od Agnieszki

50°01'07″N 22°40'47″E
Jarosław, położony na skrzyżowaniu szlaków handlowych ze Śląska na Ruś i z Gdańska na Węgry a także nad dogodną drogą wodną, jaką był San, miał korzystne warunki rozwoju.
Tak wygląda dziś:

Kamienica Rynek 11, w której mieszkała królowa Marysienka, obecnie siedziba Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia


Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego


Ratusz

środa, 21 kwietnia 2010

BelgiaKartka mapa z Belgii
w ramach tagu.
Na kartce wybrzeze belgijskie.
Królestwo Belgii podzielone jest na 3 strefy językowe francuską, niderlandzką i niemiecką. Kartka była wypisana po francusku.
Transport drogowy w Belgii odbywa się po 145 850 km dróg, w tym 117 701 km o nawierzchni asfaltowej, w tym 1682 km autostrad (w całości bezpłatnych i oświetlonych na całej długości). Pod względem gęstości sieci dróg kołowych Belgia zajmuje pierwsze miejsce w Europie, pod względem gęstości autostrad drugie (po Holandii).

wtorek, 20 kwietnia 2010

BiałoruśMogiliev
Białoruś
"Hello from Belarus" napisał Eugenie.
Prywatnie powiedział mi, że dziwi go, że Polacy rozpaczają po stracie prezydenta, że okryli się żałobą, gdyby jego prezedent Aleksandr Łukaszenka umarł, nastałaby wielka radość. Eugenie, młody, ambitny student historii. Przysyła szczere kondolencje z powodu tragedii jaka wydarzyła się pod Smoleńskiem

środa, 14 kwietnia 2010

FinlandiaFinandia Paula
Paula, poznajcie, 1552wysłane kartki, 1500 otrzymanych. Więcej o niej nie wiem, więcej o sobie nie powiedziała... hmm tego też sama nie powiedziała, statystyki na stronie same mówią.

Co widać na pocztówce? Oczywiście zorzę polarną, zjawisko widoczne w wysokich szerokościach geograficznych a więc nie dziwi, że częste w Finlandii. Rozróżnia się typy systematyczne zórz: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Stwierdzono emisje w zakresie barwy zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe.
Kolor zorzy zależy również od określonego gazu. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Lżejsze gazy - wodór i hel - świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

Ciekawy dzień za mną...
Interesujący pod względem treści, wydarzeń, spotkanych i nowopoznanych ludzi.


Dobranoc

poniedziałek, 12 kwietnia 2010

Finlandiaod Arto
Kaczor, który zdecydowanie przypadł mi do gustu.
Arto jest bardzo miłym, kulturalnym mężczyzną z zasadami. Bardzo podoba mi się jego podejście do życia. Najbardziej jednak na chwilę obecną polubiłam jego hobby- kolekcjonuje herbaty z całego świata, z tego co zrozumiałam, dość pokaźną już uzbierał kolekcję. Postanowiłam, że poślę mu herbatę z Polski. Tak, świetny pomysł, Arto się bardzo spodobało. tak... i tu zaczęło się myślenie, a że myślenie nie jest moja mocną stroną, długo zastanawiałam się nad doborem herbaty.
Ziołowe herbaty to typowo polski napój, rzekłabym nawet, typowo polski lek.
A więc wybór padł na dziurawiec, niezorientowanych odsyłam do cioci wikipedii, dziurawiec, fantastycznie! to jest pomysł! Yhy i na pomyśle póki co się skończyło, bo dziurawiec jest w Lublinie, a ja w Tychach.

Wracając do kultury, na którą zwróciłam uwagę opisując Arto.
Zastanawia i zarazem niepokoi mnie pewna rzecz. Dziś idąc na pocztę usłyszeliśmy rozmowę(właściwie monolog) telefoniczną pewnej kobiety, wiek okolo 60 lat, nierzucająca się w oczy. Zwróciliśmy na nią uwagę, ponieważ rozmowa zaczęła się od słów: "nie ważne kto dzwoni!" Później było już tylko gorzej... " ty z moim mężem okradałaś ludzi.... dziwko......szmato....(ect.)...."

Zdaję sobie sprawę z tego, że mój świat jest skomplikowany, a ludzie... bezpardonowi, ale dlaczego w taki sposób się traktować? Zdawałoby się, że ludzie w ciągu życia przechodzą przez proces dojrzewania, idąc za tym rozumowaniem, w wieku lat 60 powinni już umieć rozwiązywać problemy, zmierzyć się z trudnościami i panować nad emocjami...

teoria
praktyka, jak widać, nieco od teorii się różni

środa, 7 kwietnia 2010

Niemcy


Oficjalna kartka z Niemiec, od uroczej kobiety- Karin.
Jakiś czas temu mieszkała w Holandii, przeniosła się wraz z caaaałą rodziną (i tu nie ma przesady, bowiem słowo cała rodzina oznacza, jak sama Karin pisze: We live here with my whole family: my husband and I with three daughters, my parents and my brother. And with our two dogs, three cats, two rabbits and one little pig.)Znaczek, szczerze powiedziawszy mnie trochę zdziwił, na tym niebieskim z napisem nederland przeczytałam "1995"-stary, bardzo ciekawy znaczek, obok różowy, naklejka priority i złota naklejka kotopodobna.

Wróćmy do Karin. Prawie 20 lat temu była w Polsce, odwiedziła Częstochowę, Katowice (sic!) Kraków i Zakopane. Była u nas na wakacjach i uwaga! Bardzo jej się podobało!
Może chciała być miła, może niesłusznie podejrzewam ją o kłopoty z pamięcią, ale 20 lat temu w Katowicach nie było ładnie.... Od momentu moich narodzin w Polsce wiele się zmieniło. Ciekawa jestem jej reakcji na obecny stan rzeczy.


Dziś środa, 7 kwietnia
Pierwszy dzień zajęć po świętach. Zajęcia od 8.00 do 19.00
Słowem: męczący dzień
Postanowienie: przyjść na pierwszy wykład z technologii informacyjnej i zobaczyć jak wyglądają wykłady z ochrony własności czegoś tam...

Tak... Dziś jest środa, na wydziale pojawiłam się o 9.32, kierowana zapachem herbaty szłam do bufetu, spotkałam Michała, udałam się na wykład z biogeografii, bo lubie, o 11.30 pojawił się Problem.
Technologię informacyjną spędziłam na kawie, pedagogikę na podróży autobusem, pociągiem oraz w Empiku a ochronę własności przy cieście ;)

Czas zakończyć ten dzień pozytywnym (wreszcie :D ) aspektem.
Idę wyjąć pizzę z pieca

niedziela, 4 kwietnia 2010

Dania

Kopenhaga

Forumowy tag.
Dziękuję Genku!
Piękne miasto, szczególnie nocą, szczególnie z perspektywy tej pocztówki.
Miasto koronacyjne królów Danii. Połączone mostem z półwyspem Skandynawskim

romantycznie
z odpowiednim klimatem
z duchem miasta
z wąskimi przeplatającymi się uliczkami

tak
jak
w każdym innym miejscu
bo każdy ma swoją Kopenhagę, swoje Nyhavn


W atmosferze mgły unosi się ten charakterystyczny zapach.
Mury, dające zimą ciepło, latem przyjemne ochłodzenie.
Przechadza się wzdłuż swoich wspomnień i marzeń, ona.

sobota, 3 kwietnia 2010

Wielkanoc

Chrystus Zmartwychwstał
Prawdziwie Zmartwychwstał

Tymi słowami dawniej witano się w dzień Zmartwychwstania Chrystusa,
szkoda, że to tylko zamierzchły zwyczaj...
Nie znajdziecie u mnie życzeń w stylu: króliczków w koszyczku....
to nie ta bajka

Spokoju, wyciszenia i zatrzymania choć na chwilę w tym pędzącym donikąd świecie.
Bo ten świat nie jest zły....
zadając sobie trochę trudu, można wyłuskać na prawdę wartościowych ludzi!

;-)