sobota, 19 czerwca 2010

ChorzówPolska
Południe
Konurbacja śląska
Chorzów

Tutaj za sprawą tej kartki się znajdujemy. Marek nie pisze nic o mieście, bo właściwie co tu pisać? A właśnie pisać można długo, pewnie dlatego zatem Marek nawet nie rozpoczynał wątku historii Chorzowa. Bożogrobcy to nazwa ściśle związana z rozwojem wsi Chorzów, jest to Zakon Rycerzy Grobu Bożego. Po bożogrobcach w Chorzowie pozostał ślad w herbie miasta - połowa podwójnego krzyża - godło bożogrobców, które widnieje obok połowy orła piastowskiego.
Pamiętam, że jednym z pierwszych miejsc jakie w Chorzowie za bajtla odwiedziłam był kościół Marii Magdaleny właśnie na Bożogrobców... Bajtel trochę podrósł i zaczął zwiedzać Chorzów Batory, wczoraj nawet ul. Piekarską przeszłam. Ważne! Chorzów to Ruch Chorzów! Szybko się nauczyłam, jak zauważyłam po (na szczęście wygranym! ) meczu Ruchu tłum rozentuzjazmowanych kibiców wsiadających do tramwaju z którego zdążyłam kilka sekund wcześniej wysiąść.
Chorzów to także WPKiW czyli Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Dziś na polach marsowych był skrzypek na dachu, który przywędrował z Rozrywki ;-)


Kartka która ostatecznie potwierdziła, że do zoo dotarłam ;-)
Dobranoc

3 komentarze:

  1. Ło Matko. Zakon Rycerzy Grobu Bożego - skąd ta nazwa?

    OdpowiedzUsuń
  2. Z Jerozolimy, stamtąd własnie pochodzi ten zakon.

    OdpowiedzUsuń
  3. Oni mają 4 albo 5 nazw, i w zależności od kraju i okoliczności, inaczej interpretowane :D Pisząc o Chorzowie, nie wspomniałaś o Parku Etnograficznym, kościele św. Wawrzyńca, kompleksie dawnej rzeźni, surowcowej części Koenigshutte i innych ciekawych (w przeciwieństwie do kościoła "na wsi" i Bismarcku :P) budowli ;)

    OdpowiedzUsuń